jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou

Jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou

Milujem jablkové koláče a zákusky. Kombinácia jablko a škorica je jednoducho úžasná. Pre mňa je to taký symbol jesene a vždy keď sa stromy oblečú do jesenných farieb, ja vyberám plechy a kalkulujem, čo jablkovo-škoricové upečiem. Tento jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou hravo zvládnete, a ak ste milovníkom kombinácie jablko-škorica, verím, že ho oceníte.

Ďalšou topkou je jablkové pité (recept spracujem nabudúce), avšak tentokrát som chcela niečo so šľahačkou a tak som zvolila tento jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou. U nás sa po tomto jablkovo-škoricovom zákusku so šľahačkou len tak zaprášilo, ale stihla som dať ochutnať aj tetám susedkám, ktoré si ho tiež pochvaľovali.

jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou
jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou, foto: JasmineHandmade.sk

Recept – Jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou

Pri príprave piškótového korpusu najprv vyšľaháme zĺtkovú zmes a sneh až nakoniec, aby nám sneh nespľasol a bol tuhý ako má byť. Žĺtkovú zmes primiešame ručne pomocou napr. silikónovej stierky do vyšľahaného snehu.

Aby bol piškótový korpus nadýchaný a rovnomerný, sypké suroviny (múka, kypriaci prášok, práškový cukor) pridávame cez sitko. Pečieme do zlatista na 180°C. Ak sa nám zdá piškótový korpus už upečený, pichneme doňho drevenou špajdlou a ak ostane čistá, piškótový korpus je hotový a môžeme ho vybrať z rúry.

Jablkovo-škoricovú plnku uvaríme so škoricou a klinčekmi. Túto plnku môžeme oživiť okrem klinčekov aj pridaním badiánu, ktorý celú jablkovo-škoricovú plnku prevonia svojou zaujímavou vôňou pripomínajúcu aníz. Jablkovo-škoricovú plnku môžete po uvarení aj rozmixovať ak vám prekážajú strúhané jablká.

Na jablkovo-škoricovú plnku môžeme poukladať detské piškóty, BeBe keksy a i., ale to tiež nie je nevyhnutné. Ide skôr o estetiku, ktorá vynikne pri naservírovanom zákusku.

Do vanilkovej plnky môžeme pridať aj maslo aby to nebolo len také pudingové, ale aj bez masla je to v poriadku.

Šľahačku som vyšľahala so želatínou aby bola pevnejšia a držala tvar. Použila som Dr. Oetker Tortové želé číre. So stužovačmi za studena a plátkovými želatínami, mi to zatiaľ nikdy nevyšlo, ale tentokrát som uvarila želatínu podľa návodu a do vychladnutej som postupne zašľahala vyšľahanú šľahačku. Je to vraj najťažší spôsob zahusťovania šľahačky, ale stačí si zapamätať, že vyšľahanú šľahačku zašľaháme do uvarenej vychladnutej želatíny.

Mne zostalo trochu s jablkovo-škoricovej plnky a zo šľahačky, tak som spravila aj do dvoch pohárov – detské piškóty, jablkovo-škoricová plnka-šľahačka-hotovo.

jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou
jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou

Pár zaujímavostí o škorici klinčekoch a badiáne

Škorica je perfektným korením, pretože okrem svojej aromatickej chuti, aj mnoho pozitívnych účinkov na organizmus. Tak len v rýchlosti: škorica má protizápalové účinky, obsahuje antioxidanty, ktoré chránia telo pred oxidačným stresom, znižuje hladinu cukru v krvi a mnoho iného. Škorica, svojimi pozitívnymi účinkami na organizmus, prekonala cesnak aj oregano (mám pocit, že už mám námet na ďalší článok).

Nielen škorica, ale aj badián (známy aj ako hviezdivocitý, alebo čínsky aníz), je známy pre svoje protiplesňové, protivírusové a antibakteriálne účinky na organizmus.

Klinčeky nezaostávajú a vďaka vysokému obsahu antioxidantov sú protinádorové (rôzne štúdie preukázali, že výťažok z klinčekov je pre rakovinové bunky toxický). Klinčeky sú účinné aj proti množeniu baktérií a kvasiniek.

Jeseň je úplne ideálnym obdobím pre tento jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou, pretože je sezóna jabĺk a spomínané koreniny sú ideálnym posilňovačom imunity. Osobne si neviem predstaviť jesenné a zimné obdobie bez škorice, klinčekov a badiánu. S príchodom chladného počasia sa snažím každý deň vypiť aspoň jeden škoricový čaj (ja mu hovorím medicínka), aby som posilnila imunitu a bola tak odolná voči kašľom, sopľom, či zápalom hrdla, ktoré sú pre chladné jesenno-zimné obdobia typické.

Jablkovo-škoricový zákusok so šľahačkou

Celkový čas 2 hod 50 min Obtiažnosť: Mierne pokročilé Cooking Temp: 180  °C Najlepšia sezózna: Jeseň

Potrebujeme:

Korpus

Jablková plnka

Vanilkový puding

Šľahačka

Postup

  1. Korpus

    Najprv vyšľaháme sneh z bielkov a dáme ho bokom.

  2. Vyšľaháme žĺtka s cukrom do peny a následne pridávame olej (všetko postupne).

  3. Medzitým si zmiešame hladkú múku s kypriacim práškom do pečiva a postupne pridávame do žĺtkovej zmesi (môžeme pridávať cez sitko aby bol korpus nadýchanejší).

    V prípade, že je cesto husté, pridáme niekoľko PL vody (podľa potreby). Nakoniec žĺtkovú zmes ručne vmiešame do snehu.

  4. Cesto vylejeme na plech (ja som použila plech s rozmermi cca 37 cm x 27 cm).

    Dáme piecť na 180°C cca 20 minút. Korpus kontrolujeme pohľadom, má byť upečený do zlatista (špajdlovým testom zistíme, či je správne upečený).

Jablková plnka

  1. Jablká si ošúpeme, opláchneme a nastrúhame. Pridáme k nim vanilkový cukor, škoricu a citrónovú šťavu. Podlejeme vodou, zakryjeme a dáme variť. 

  2. Keď budú takmer uvarené, pridáme k nim Zlatý Klas, ktorý rozmiešame vo vode podľa návodu a necháme zovrieť, aby jablková plnka zhustla. Uvarenú plnku necháme vychladnúť.

Vanilkový puding

  1. 600 ml mlieka, vanilkový cukor, kryštálový cukor a 1 a ½ balíčka Zlatého Klasu uvaríme a necháme vychladnúť. Počas chladnutia sem-tam premiešame, aby sa nevytvárala navrchu koža.

Vrstvenie jablkového zákusku

  1. Na vychladnutý korpus rozotrieme vychladnutú jablkovú plnku. Následne na túto vrstvu naukladáme piškóty, alebo BeBe keksy a rozotrieme vychladnutý vanilkový puding.

    Dáme do chladničky zatuhnúť, kým si pripravíme šľahačku.

Šľahačka

  1. Najprv si uvaríme želatínu (Dr. Oetker tortové želé číre) podľa návodu a necháme vychladnúť. Opäť sem-tam premiešame.

  2. Vyšľaháme si šľahačku a tú postupne pridávame do vychladnutej želatíny, ale už s nízkymi otáčkami.

    Šľahačkovú zmes natrieme na jablkový zákusok a necháme chladiť v chladničke.

Kľúčové slová: jablkový zákusok, jablkový koláč, jablko, šľahačka, škorica,

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *